SAKSI ÇİÇEĞİ BAKIMI

1.    YER SEÇİMİ

Salon bitkileri, iç mekan bitkileri diye de adlandırdığımız saksı çiçekleri bakımında ışık, ısı ve nem büyük önem taşımaktadır.

-          IŞIK:   Çiçekli veya yeşil yapraklı fark etmeksizin bitkilerinizi direk olarak güneş ışığına maruz bırakmayınız. Özellikle çok sıcak havalarda güneş ışığını bir perde vb ile mutlaka engelleyiniz.

 

-          ISI:      Bitkilerinizin sabit ısıda kalması ideal olsa da mevsim değişikliklerinden dolayı bu durum söz konusu olmadığından bitkilerinizin soğuğa maruz kalmaması için yer seçimine özen gösteriniz. Cam kenarı, balkon kapısı önü vb cereyan yapabilecek yerleri tercih etmeyiniz.

 

-          NEM: Zaman zaman özellikle evin sıcaklığı çok yüksek olduğunda yeşil yapraklı bitkilerin yapraklarına sprey yardımıyla dinlenmiş su * püskürterek nem dengesini korumaya çalışınız.

*Dinlenmiş suyun tercih edilmesinin sebebi zamanla sudaki kirecin dibe çökmesidir.

 

2.    SULAMA

Saksı çiçeklerinin toprak yüzeyi kuru görünse bile dip tarafları nemli olabileceğinden,
bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını bitki toprağına 2-3 cm. kadar parmağınızı sokarak anlayabilirsiniz. Bitki toprağınız kuru ise dinlenmiş, ılık su ile toprağın yüzeyini kaplayacak şekilde sulayınız, tekrar kontrol ediniz su yeterli gelmedi ise sulama işlemini tekrarlayınız.


3.    BİTKİ BESİNİ

Sıvı besinler genelde yoğunlaştırılmış halde bulunduğundan kutu içeriğinde bulunan kullanma talimatının gerektirdiği kadar sulandırılarak bitkiye uygulandığında, kullanımı iç mekan bitkileri için oldukça kolay, pratik ve besleyicidir.


4.    SAKSI DEĞİŞİMİ

Bitkiler saksı değişimi, bir boy büyük saksı ile değiştirilerek gerçekleştirilir. Bu işlemi yaparken bitkiniz bir gün önce sulanmış olursa daha kolay olacaktır. Dibine bir kat gübreli toprak koyduğunuz yeni saksıya bitkinizin bulunduğu saksıyı aynı hizada olacak şekilde yerleştirin. Toprağını dağıtmadan bitkinizin saksısını çıkartın. Eski saksıyı çıkardıktan sonra yeni saksınızın içine koyun ve yanlarda kalan boşlukları gübreli toprak ile doldurun. Saksının kenarı ile toprak seviyesi arasında 2 cm kadar boşluk bırakırsanız bu, sulama yaparken size kolaylık sağlayacak, sulama suyunun yanlardan dışarı taşmasını engelleyecektir.

Saksı yenilemeye gerek olmayan ya da saksı değişimi yapılamayacak kadar büyük olan bitkilerin üst kısmındaki toprak tabakasının 2-3 cm. kadarını köklerine zarar vermeden alın yeni gübreli toprak ekleyin ve sulayın. 

  

5.    YAPRAKLARDA SARARMA

Genelinde sağlıklı görünen bir bitkinin birkaç yaprağının sararması doğaldır. Bazı bitkilerde bu tür sararma mevsim değişikliğinde bitki kendini yenilerken de görülebilir. Ancak bütün yapraklarda ani sararmaya; 

• Soğuk hava akımı

• Soğuk mekan

• Aşırı sulama

• Az veya hiç sulamamak

• Kireçli musluk suyu

• Ev bitkilerini soğuk suyla sulamak

• Yetersiz veya aşırı güneş ışığı

• Ani mekan veya ısı değişikliği gibi etkenler neden olur.

 

6.    TOPRAK SEÇİMİ

Toprağın hava ve nemliliğini düzenleyerek, bitki için en doğru büyüme ortamını yaratan ve organik bir toprak düzenleyici olan torf, her türlü bitkinin yetiştirilmesinde kullanılabilir. Böylelikle de, bitkinin gelişim hızını arttırır. Suyun ve gübrenin, bitkiye düzenli bir şekilde geçmesini sağlarken, gübrenin topraktan kaybolmasını engeller. Bitkilerinizi yetiştirmekte her türlü makro ve mikro besin elementlerini ihtiva eden torf katkılı özel karışım topraklarını tercih ediniz.

 

 

  

ANTHORİUM ÇİÇEĞİ

ANTHORİUM ÇİÇEĞİ

89,00 TL + KDV
CYCLAMEN ÇİÇEĞİ

CYCLAMEN ÇİÇEĞİ

69,00 TL 49,00 TL + KDV
ATATÜRK ÇİÇEĞİ

ATATÜRK ÇİÇEĞİ

69,00 TL + KDV
GÖSTERİŞLİ MASA ÇİÇEĞİ

GÖSTERİŞLİ MASA ÇİÇEĞİ

189,00 TL + KDV